سبک زندگی Lifes Style

آداب و رسوم عامیانه از گذشته تا امروز

سفره صلوات

  • ۹۷۱

رای ادای نذر راه های گوناگونی وجود دارد که میشود انجام داد ولی خیلی از افراد دوست دارند سفره های مذهبی برای ادای نذر و یا حاجت خود بر پا کنند.

از این سفره ها به دو مورد از سفره ها که اولی معروف تر و دومی کمی ناشناخته تر است میپردازیم.

سفره صلوات

وقتی شخصی حاجتی دارد نذر می‌کند که اگر حاجتش برآورده شد به نیت ۱۴ معصوم سفره صلوات بیاندازد.

در طی این سفر چهارده هزار صلوات برای چهارده معصوم خوانده می‌شود.

زمان مناسب برای انداختن ان سفره شب جمعه یا روز جمعه است.

در ابتدا یک سفره پلاستیکی را پهن کرده و بر روی آن یک پرچم یا پارچه ای که اسماء چهارده معصوم را داشته باشد می‌اندازند معمولا ابن سفره ها بسیار زیبا هستند و دست دوز یا ماشینی با نخ های زیبا و با خطی خوش تهیه میشوند.

بعد از آن ۱۴۰ تسبیح در سبدهای مجزا کوچک گذاشته می شود در هر سبد ده تسبیح است.

همه اجزای این سفره به رنگ سبز است.

یک پارچ را پر از آب کرده و بر سر سفره می‌گذارند که بعد از اتمام سفره این آب را به نیت شفا بین اعضا پخش می‌کنند تا بنوشند.

یک ظرف را پر از شکلات و یا شیرینی کرده و در وسط سفره می گذارند.

در آخر روی همه این خوراکی ها پارچه سبز می کشند.

۵ عدد شمع به نیت ۵ تن در ظرفی چیده شده و آن هم در سفره قرار داده می شود.

بعد از آن نفرات شروع به فرستادن صلوات ها می کنند و هر تسبیه که فرستاده شد را در دسته های پارچه ای ده تایی در سبد ها برمی‌گردانند.

در حین صلوات فرستادن اعضا یک نفر شروع به خواندن دعا می کند؛ دعاهایی مانند زیارت عاشورا و حدیث کسا و زیارت آل یاسین دعای توسل و دعای مشکل گشای حضرت علی علیه السلام ‌را میخوانند.

در حین خواندن دعاها بانی سفره، شمع‌های سر سفره را روشن می‌کند این شمع ها در حین انجام مراحل سفره صلوات می سوزد و گاهی اوقات دیده شده که شمعی به مدت بسیار طولانی روشن می ماند و وقتی که خاموش می شود هیچ اثری از آن نیست به جز نخ پایانی شمع که به این معنی است که فرشته ها آن را برده اند و حاجت آن شخص برآورده می شود.

در حال فرستادن صلوات ها کاغذهایی که اسامی چهارده معصوم بر روی آنها به این صورت که به عنوان مثال یا مهدی ادرکنی و یا یا علی علیه السلام ادرکنی نوشته شده بین افرادی که صلوات می فرستند پخش می شود تا موقع اتمام صلوات ها هر کدام این ذکرمربوط به خود را به تعداد ۱۰۰ مرتبه بفرستد؛ در این باره هم گفته می‌شود که اگر شخصی کاغذ یا مهدی ادرکنی به او افتاد حاجت روا میشود.

وقتی که صلوات ها فرستاده شد و دعاها خوانده شد دستمال های سبز را از روی خوراکی های سفره کنار می‌زنند و این خوراکی ها را که متبرک شده است بین اعضا تقسیم می‌کنند.

در حاجت‌روا کردن این سفره قصه های بسیاری وجود دارد برای همین حتی بیش از ۲ یا ۳ سفره هم برای یک حاجت و خواسته نذر میکنند.

سفره حضرت فاطمه(سلام الله علیها)

به گفته مردم این سفره یکی از سخت‌ترین سفره هایی است که برای حاجت روایی وجود دارد چرا که اعمال طولانی مدت و زیادی در این سفر انجام می‌شود ولی آثار و معجزات زیبا و زیادی دارد.

این سفره به این صورت است که در شب سه شنبه انداخته می شود.

در این سفره فقط خانم ها و دخترها باید حاضر باشند و هیچ مردی از جمله پسربچه یا حتی بچه داخل شکم مادر که پسر باشد و یا مرد و پسری که در طبقه پایین ساختمانی باشد هم نباید وجود داشته باشد.

این سفره از ساعت ۹ شب تا اذان صبح به طول می‌انجامد.

اعمال این سفره شامل دعاهای مختلف مانند [حدیث کسا] که جزء اصلی این سفره است و زیارت عاشورا و دعای توسل و نماز حضرت فاطمه است.

همچنین در این سفره نماز شب خوانده می‌شود که با کیفیت و طولانی است و سجده های طولانی هم دارد.

تعداد نفراتی که در این سفره شرکت می‌کنند مهم نیست ولی باید از ساعت ۹ شب تا اذان صبح در حال عبادت و دعا و روضه باشند.

سر سفره حضرت فاطمه خوراکی‌هایی مانند نان و پنیر و سبزی و حلوا و شکلات و …گذاشته می شود که روی آنها دستمال میکشد.

هر شخصی که قرار است در این سفره شرکت بکند از قبل برای خود شمعی مخصوص می آورد و آن را سر سفره می‌گذارند؛ هر شمع را نشانه گذاری می کنند تا بدانند که کدام شمع مال چه کسی است.

هنگامی که صبح شد و دعاها و اعمال سفره تمام شد نزدیک به صبح گفته می‌شود که نور از در اتاق وارد شده و گرد می‌چرخد

گفته این نور را اشخاص که پرهیزکار تر باشند میبینند و شخصی که از او مصاحبه شد خود این نور را دیده است که سبز بوده.

این نور تعدادی از شمع هایی که در سفره قرار دارد را با خود می برد و در سفره هم توسط او نشانه گذاری می شود که گفته می‌شود آن نور نور حضرت فاطمه است

حاجت کسی که شمعش برده شده باشد برآورده می‌شود همچنین وقتی نشانه را در سفره ببینند یعنی سفره مورد قبول حضرت فاطمه قرار گرفته است.

هنگامی که صبح شد و نماز را خواندند نان و پنیر و سبزی به همراه چای به عنوان صبحانه می‌خورند و حلوا و مشکلاتی که در سفره قرار دارد بین اعضا تقسیم می‌شود.

گردآوردندهمرضیه قلی‌پور

منبعمصاحبه با خانم‌های شرکت‌کننده در این مراسمات توسط خودم

تاریخ ارائه۱۴۰۰/۷/۲۵

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی